15 lutego 2017 8:10

Tychy chcą zmodernizować system oświetlenia ulicznego w mieście. Miasto planuje niebawem ogłosić przetarg na wykonanie projektu modernizacji oświetlenia. Po zakończeniu inwestycji na niemal wszystkich ulicach, chodnikach czy parkach będzie nie tylko nowoczesne, ale też energooszczędne oświetlenie.

Wartość całego projektu jest szacowana na kilkanaście milionów złotych.  To kontynuacja rozpoczętej kilka lat temu w Tychach wymiany starego oświetlenia – wówczas wymieniono ponad 1100 opraw świetlnych na drogach i słupach trolejbusowych, oraz 850 słupów na 35 tyskich ulicach.

W sumie do wymiany jest prawie 2800 starych, często pordzewiałych słupów oświetleniowych, rozmieszczonych w niemal wszystkich rejonach miasta oraz ok. 4250 lamp. 

- Większość z nich, bo ponad 2000 słupów i 3300 lamp jest jednak dziś w rękach spółki Tauron Dystrybucja S.A. Chcemy je przejąć na własność, co pozwoli nam m.in. ubiegać się o środki zewnętrzne na realizację tego dużego oświetleniowego projektu. Rozmowy z firmą energetyczną prowadzimy już od dłuższego czasu i mogę powiedzieć, że w ciągu najbliższych tygodni powinniśmy ustalić wszystkie szczegóły przejęcia mienia od spółki Tauron – mówi Miłosz Stec – z-ca prezydenta Tychów ds. infrastruktury.

Sama realizacja wartego kilkanaście milionów złotych zadania planowana jest na lata 2018–2019. Miasto będzie się starało pozyskać na ten cel środki europejskie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. Konkurs planowany jest na kwiecień przyszłego roku.

Już teraz wiadomo jednak, że oświetlenie będzie wyglądało podobnie jak m.in. w ciągu alei Bielskiej, gdzie zamontowano energooszczędne lampy ledowe w ramach realizowanego przez miasto w 2014 i 2015 roku programu Sowa - Energooszczędne oświetlenie uliczne.  W podzielonym na dwa etapy zadaniu wymieniono 271 opraw świetlnych na słupach trolejbusowych: m.in. na ulicy Edukacji, Towarowej, Al. Jana Pawła II i Al. Bielskiej oraz 850 słupów na 35 tyskich ulicach m.in. na Al. Bielskiej, Al. Jana Pawła II, Elfów, Cyganerii, Katowickiej, Paprocańskiej i 879 opraw świetlnych.

- Wówczas oświetlenie sodowe, zamieniliśmy na bardziej ekologiczne oświetlenie ledowe z systemem redukcji mocy. Poprawiło to w znacznym stopniu efektywność energetyczną i zmniejszyło roczne zużycie energii na oświetlenie uliczne z 750 MWh/rok do 255 MWh/rok. Co równie ważne, zwłaszcza w kontekście problemów ze smogiem, pozwoliło ograniczyć emisję dwutlenku węgla o 440 tony rocznie. Po realizacji nowego projektu efekt będzie jeszcze lepszy – mówi Andrzej Dziuba – prezydent Tychów.

Całkowity koszt realizacji projektu Sowa wyniósł blisko 10 mln złotych (dotacja z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wyniosła blisko 4,5 miliona). Tychy były jedynym miastem z województwa śląskiego, które zakwalifikowało się do tego projektu, oprócz Tychów w I edycji programu Sowa z województwa śląskiego uczestniczyła tylko Gmina Lelów, która otrzymała ponad 800 tysięcy złotych dofinansowania.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.